W czasie swojej ponad sześćdziesięcioletniej pracy artystycznej BB współpracował z wieloma czasopismami Były wśród nich propozycje dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

miś

Z tym dwutygodnikiem dla najmłodszych BB współpracował w latach 1965-1980. Zamieszczał tam przede wszystkim historyjki obrazkowe o Gapiszonie w cyklach:

Tworzył również inne autorskie opowiadania obrazkowe

Oraz ilustracje do tekstów innych autorów, jak Wiersze Brzechwy

Czy opowiadanie autorstwa Barbary Lewandowskiej

Współtworzył też encyklopedie misia

BOHDAN BUTENKO PROJEKTOWAŁ RÓWNIEŻ OKŁADKI​

Wykonywał również napisy tytułów i różne "ozdobniki"

TWORZYŁ I ILUSTROWAŁ DLA DZIECI PRZEKAZY DYDAKTYCZNE​

Brał udział w zabawach z dziećmi, które z czytelnikami prowadził „Miś”

Jak policzył Pan Michał Rzecznik kurator wystawy " Butenko dla dużych i małych " w warszawskim Muzeum Karykatury, w "Misiu"ukazały się 473 plansze z ilustracjami

Więcej oryginałów prac BB dla “Misia” będziemy sukcesywnie prezentować na stronie głównej.

świerszczyk

Z tym czasopismem Bohdan Butenko współpracował najdłużej i sporządził do niego najwięcej ilustracji. Nieformalną współpracę rozpoczął już jako student II roku ilustrując w ówczesnym Świerszczyk Iskierki rubrykę “Dzieci piszą”. Trudno uwierzyć w autentyczność tekstów, a ilustracje z pewnością były autorstwa BB.  W Świerszczyku zaprojektował kilkanaście okładek, pierwszą najprawdopodobniej w 1958 roku. Zilustrował ok. 200 wierszy i opowiadań, dlatego znak Butenko pinxit gościł często na kartach pisma.

Ilustracje BB dla “Świerszczyka” obejmowały ilustracje własnych opowiadań i innych artystów. Tu prezentujemy prace opublikowane w nr 3 14-20.IX. 1952 roku, nr 5 z 1995 (z oryginalnym rysunkiem) oraz nr nr 40 z 1982 r.

 Bohdan Butenko dla świerszczyka projektował również  okładki – np.:nr. 48 z 1958 roku

Największą część pracy Bohdana Butenki były wieloodcinkowe historyjki obrazkowe do tekstów własnych i innych autorów. 

Płomyczek